Posegregowanie, zmagazynowanie i wywóz śmieci na wysypisko mogą być dość kłopotliwe. Problem jest tym większy, im więcej odpadów musimy zagospodarować. By uniknąć trudności, najwygodniej jest skorzystać z profesjonalnych firm oferujących odbiór nieczystości. Jak w legalny sposób pozbyć się odpadów? Odpowiadamy.
Nielegalne składowanie odpadów – co za to grozi?
Nieprawidłowe zagospodarowanie odpadów jest usankcjonowane przez polskie prawo – grozi za nie mandat w wysokości co najmniej 1000 zł. Minimum 10-krotnie więcej zapłaci osoba przyłapana na zbieraniu (przetwarzaniu) odpadów bez zezwolenia. Karane jest także prowadzenie systemu kontroli miejsca magazynowania odpadów w sposób niezgodny z przepisami lub ogólne niewypełnianie tego obowiązku. Maksymalna kara, jaką może otrzymać podmiot niewłaściwie gospodarujący odpadami, wynosi milion zł.
Oczywiście błędy w segregacji i przetwarzaniu odpadów nie zawsze są umyślne. Czasami nie wynikają ze złej woli, lecz braku wiedzy lub niewłaściwej interpretacji przepisów.
Kiedy warto zdecydować się na wywóz śmieci?
Niewiele potrzeba, by ilość odpadów przekroczyła możliwości ich sprawnego zagospodarowania przez osobę fizyczną. Nie mając kontenera ani nie dysponując busem lub innym samochodem przystosowanym do przewozu gabarytów i nie tylko, nawet remont pojedynczego pomieszczenia może wygenerować poważny problem z utrzymaniem porządku.
By pozbyć się trudności, warto pomyśleć o usługach oferowanych przez profesjonalistów, które sprawdzą się nie tylko w trakcie generalnego remontu mieszkania lub domu, ale także podczas:
– sprzątania starych, opuszczonych konstrukcji;
– przenoszenia biura;
– rozbiórki budynków;
– przebudowy sklepu;
– innych prac porządkowych i remontowo-budowlanych.
Zasady legalnego pozbywania się odpadów
Prawidłowy, zgodny z prawem, schemat zagospodarowania odpadów składa się z trzech elementów:
– właściwej segregacji nieczystości,
– magazynowania odpadów,
– wywozu na wysypisko.
Śmieci należy sortować zgodnie z Jednolitym Systemem Segregacji Odpadów, z podziałem na frakcje takie jak:
– papier (niebieski pojemnik / worek);
– bioodpady (brązowy);
– metale i tworzywa sztuczne (żółty);
– szkło (zielony);
– odpady komunalne zmieszane (czarny).
Nieczystości można wywozić jedynie na legalnie działające madery. Porzucanie ich w przypadkowych miejscach, zwykle niezurbanizowanych, prowadzi do tworzenia tzw. dzikich wysypisk i jest zabronione pod groźbą kary.
Wywóz śmieci do PSZOK-u
Odpady, których nie wolno wyrzucić do pojemników do segregacji, można nieodpłatnie zdeponować w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych – PSZOK-u. To miejsca prowadzone przez gminę samodzielnie lub wspólnie z innymi samorządami i zlokalizowane na terenach o mniejszej gęstości zaludnienia. PSZOK-i mają obowiązek przyjąć od mieszkańca takie odpady jak m.in.: zużyte opony, przeterminowane leki, tekstylia, kwasy, świetlówki, detergenty, telewizory, farby itp. (w określonym tonażu rocznym – uchwalonym przez radę gminy / miasta).
Uwaga! PSZOK-i nie przyjmują odpadów, których ilość lub rodzaj wskazują, że są one efektem prowadzenia działalności gospodarczej.
Do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych nieczystości należy dowieźć we własnym zakresie. Chyba że skorzystamy ze zbiórki odpadów prowadzonej przez samorząd zwykle kilka razy w roku.
Wywóz śmieci przez profesjonalną firmę – Redskip
By mieć pewność, że wywóz śmieci, ich magazynowanie oraz segregacja zostaną przeprowadzone legalnie, warto skorzystać z usług firmy Redskip. Oferujemy kontenery o pojemności od 4–5 do 36 m sześć., które w zależności od rodzaju i ilości odpadów można wykorzystać np. do:
– wywozu ziemi i gruzu;
– prac porządkowych w garażu, ogrodzie lub piwnicy;
– materiałów izolacyjnych;
– odpadów komunalnych;
– makulatury;
– folii;
– gabarytów.
Wynajem poprzedza dokładna analiza specyfiki zlecenia, dzięki której można optymalnie dobrać kontener do potrzeb klienta. Po zapełnieniu kontenera (lub w ustalonym terminie) jest on zabierany od zleceniodawcy, a następnie śmieci trafiają na wysypisko.
Współpraca z profesjonalistami uwalnia od obowiązku sprawdzania przepisów i pilnowania każdej czynności. To ogromna wygoda, z której chętnie korzystają zarówno klienci indywidualni, jak i firmy.
Jak można wykorzystać „śmieci”?
Mówiąc: śmieci, na myśli mamy zwykle zmieszane odpady komunalne, których w warunkach domowych praktycznie nie możemy zagospodarować. W praktyce „śmieci” to nie tylko opakowania po produktach spożywczych czy puste butelki, ale też sprzęty AGD i RTV, zużyte opony, stare meble itp. Kreatywny majsterkowicz potrafi je odrestaurować i przerobić np. na ozdobę, która uświetni wygląd przydomowego ogródka. Przykładem może być stara drewniana drabina zaadaptowana do roli kwietnika.
Ze starych wanien możemy zrobić ogrodowe zbiorniki na deszczówkę. Do wykonania zabawek wykorzystajmy resztki drewna. Paniom za materiał na sukienki i spódnice posłużą stare firanki, zasłony i obrusy. Zużyte opony mogą zyskać drugie życie w postaci obuwia, a plastikowe butelki i tkaniny posłużą jako nosidła do wody. Mimo że w czasach konsumpcjonizmu tego typu rozwiązania wydają się niemal niemożliwe, jeszcze kilkadziesiąt lat temu w taki sposób radzono sobie na co dzień.
Jak zagospodarować wełnę mineralną – o czym warto wiedzieć?
sty
Jak zarządzać odpadami medycznymi?
sty
Różne rodzaje odpadów styropianowych – jakie są, czym się różnią?
sty
Jednolity System Segregacji Odpadów – na czym polega, jak działa?
gru
Jak legalnie pozbyć się śmieci? Praktyczne porady
gru
Magazynowanie odpadów – przepisy, wymogi, sposoby
gru
Miedź milbera – czym jest i ile jest warta na skupie złomu?
gru
Na czym polega utylizacja odpadów – rodzaje utylizacji
gru