Gruz i zmieszane odpady budowlane to pozostałości po różnego rodzaju remontach i rozbiórkach. Wielu z nas ma wątpliwości nie tylko, w jaki sposób zagospodarować je ponownie, ale także, jak odróżnić czysty gruz od pozostałych odpadów poremontowych. Sprawdź, jak to zrobić!
Gruz – przydatny odpad
Gruz jest bardzo przydatny zarówno podczas realizacji małych, średnich, jak i dużych inwestycji. W zależności od gabarytu przed jego ponownym wykorzystaniem najczęściej jest kruszony lub przesiewany. Im mocniej gruz jest pokruszony, tym bardziej stabilny fundament możemy z niego stworzyć. Gruz można wykorzystać do małej architektury ogrodowej, pod budowę drogi, do utwardzenia tarasu lub drenażu.
Co składa się na czysty gruz?
Czysty gruz to odpady budowlane, w skład których wchodzą gruz ceglany i gruz betonowy.Zaliczamy do niego m.in. całą ceramikę, porcelanę, armaturę łazienkową wszelkiego rodzaju, płytki, dachówki ceramiczne itp. Gruz to również tynk ze ścian i sufitów oraz beton w każdej postaci: rozkute słupy, fundamenty, elementy betonowego zbrojenia itp. Dopuszcza się niewielką domieszkę ceramiki – do 5 proc. składu. Kontener na gruz czysty można wypełniać odpadami z następujących kategorii:
- 17 01 01 – gruz betonowy z rozbiórek i remontów;
- 17 01 02 – gruz ceglany;
- 17 01 03 – inne odpady z materiałów ceramicznych oraz elementów wyposażenia.
Czym są zmieszane odpady budowlane?
Zmieszane odpady budowlane to zgodnie z nazwą materiały z remontów i rozbiórek. W ich skład nie wchodzi papa, eternit (azbest), trawa syntetyczna, szkło tłuczone oraz inne niebezpieczne lub nietypowe nieczystości. Do mieszanych odpadów zaliczamy białe i szare cegły, złom, szlakę itp. Do odpadów mieszanych można dołożyć gruz, w szczególności gdy np. płyty nida-gips sklejone są z płytkami ceramicznymi. Mieszane odpady budowlane, w przeciwieństwie do czystego gruzu, nie nadają się do ponownego wykorzystania. Wynika to z ich bardzo niskiej wytrzymałości.
Gruz czysty a gruz zanieczyszczony
W skład gruzu zanieczyszczonego oprócz tego, co wchodzi w skład gruzu zmieszanego, zalicza się np.:
– opakowania po chemii gospodarczej,
– wiadra po farbach,
– butelki PET,
– tekstylia,
– gumę,
– spaleniznę,
– szkło.
Gruz zmieszany i zanieczyszczony nie może zawierać odpadów niebezpiecznych, takich jak np. eternit.
Wywóz gruzu – profesjonalna firma
Jeśli nie zamierzamy wykorzystać gruzu do własnych celów, najlepszą opcją na jego zagospodarowanie jest skorzystanie z usług firmy oferującej wywóz odpadów budowlanych. W ten sposób niechcianego odpadu możemy pozbyć się szybko i w przystępnej cenie i cieszyć się skrupulatnie uprzątniętą działką.
Firmy wywożące odpady mają niezbędne zezwolenia oraz możliwość szybkiego wywozu nawet bardzo dużych ilości zmieszanych odpadów budowlanych, jak również gruzu. Z ich usług korzystają zarówno przedsiębiorstwa, instytucje, jak i osoby prywatne, które przeprowadzały remont lub rozbiórkę. Jeżeli mieszanych odpadów budowlanych nie można ponownie wykorzystać, nie ma sensu ich składować. Po pierwsze zajmują dużo miejsca, a po drugie wyglądają nieestetycznie.
Dozwolone są natomiast domieszki ceramiki i armatury sanitarnej, odłamki płyt kartonowo-gipsowych i siatka montażowej z pozostałościami tynku i kleju. Przyjmuje się, że w kontenerze mogą znaleźć się także szkło okienne, styropian i wełna mineralna, jeśli nie przekraczają 5 proc. zawartości kontenera.
Utylizacja i recykling gruzu zmieszanego
Gruz zmieszany jest poddawany recyklingowi rzadziej niż gruz czysty ze względu na większe koszty związane z koniecznością sortowania i oczyszczania odpadu. W miarę możliwości gruz od metali, drewna i innych zanieczyszczeń budowlanych jest oddzielany przy użyciu przesiewaczy i systemów separacji magnetycznej. Następnie poddaje się go recyklingowi przy wykorzystaniu kruszarek wyposażonych w technologię szczękową, walcową lub udarową. Po zakończeniu procesu kruszywo ponownie trafia do obrotu sprzedażowego.
Jak zamówić kontenery na gruz czysty albo gruz zmieszany?
To bardzo proste!
- Skontaktuj się z firmą Redskip – telefonicznie lub przez formularz na stronie.
- Określ ilość i rodzaj odpadów: gruz czysty, gruz zmieszany itp.
- Wskaż adres, pod który ma zostać dostarczony kontener, oraz uzupełnij dane kontaktowe.
- Zapłać za usługę.
Wywóz makulatury a niszczenie dokumentów? Kto ma obowiązek je niszczyć?
lis
Recykling baterii – jak wygląda i co z niego powstaje?
lis
Recykling aluminium – daj drugie życie odpadom
paź
Recykling kabli – co warto wiedzieć?
paź
Remont mieszkania a odpady – na czym można zarobić?
paź
Jak odróżnić czysty gruz od zmieszanych odpadów budowlanych?
paź
Odpady poremontowe – co się do nich zalicza?
paź
Jak zabezpieczyć kontener z odpadami?
paź