Jak pozbyć się starych mebli?

Sprzedaż mieszkania albo gruntowny remont połączony z chęcią zmiany wystroju wiąże się z koniecznością zagospodarowania starych mebli. Utylizując je w niewłaściwy sposób, narażasz się na mandat. Jak pozbyć się ich zgodnie z prawem i z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Stare meble = odpady wielkogabarytowe

Tapczany, komody, wersalki, stoły, kredensy, meblościanki, łóżka, materace itp. to odpady wielkogabarytowe (w katalogu odpadów sklasyfikowane pod kodem 20 03 07). Nie wolno ich bezkarnie wyrzucić do kosza w taki sposób jak pustej butelki po napoju lub resztek jedzenia. Pracownicy oczyszczania miasta, którzy zauważą taki odpad (lub jego fragment) w niewłaściwym pojemniku albo obok niego, z pewnością go nie zabiorą. Z kolei właścicielowi nieczystości będzie groziła kara finansowa w wysokości 500 zł.

Uwaga! Do kontenera na meble (gabaryty) nie wolno wyrzucać sprzętu elektrycznego i elektronicznego (komputerów, telewizorów itp.), a także wanien, grzejników itd.

Profesjonalny wywóz i utylizacja starych mebli

Stare meble powinniśmy umieścić w kontenerze przeznaczonym na gabaryty. Mieszkańcom osiedli mieszkaniowych (bloków) tego typu usługa jest oferowana przez administrację zazwyczaj kilka razy w roku.

Kontenery umieszczane są w widocznym punkcie osiedla i zwykle pozostają tam przez trzy dni, chyba że zostaną zapełnione szybciej. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność przeniesienia gabarytów do kontenera, który może znajdować się dość daleko od bloku.

Jeśli nie mamy czasu śledzić terminów i miejsc zbiórek albo mieszkamy w domu jednorodzinnym, możemy we własnym zakresie zawieźć stare meble do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK-u). Takie punkty zazwyczaj są położone są na uboczach miast.

Transport gabarytów przez firmę

Transport gabarytów jest problematyczny; tym bardziej trudno przewozić je osobówką. Zamiast wypożyczać busa, najwygodniej jest zamówić kontener i wynająć firmę, która za opłatą meble wyniesie i wywiezie za nas. Kontener na gabaryty należy ustawić możliwie jak najbliżej klatki schodowej. Dzięki temu ich wynoszenie i ładowanie przebiegnie sprawniej.

Na cenę wywozu starych mebli wpływa wiele czynników. Koszt usługi zależy od liczby i wielkości przedmiotów, lokalizacji domu, ewentualnej konieczności demontażu oraz ogółem – czasu pracy poświęconego na realizację zlecenia. Zwykle wynosi nie mniej niż kilkaset złotych. Indywidualna wycena usługi często jest bezpłatna.

W cenę kontenera na stare meble wliczają się zaś: jego wielkość, transport do i od klienta, okres postoju kontenera u zleceniodawcy, amortyzacja samochodu, płaca kierowcy oraz koszt utylizacji towaru (stawki różnią się w zależności od regionu).

W celu określenia wymaganej wielkości kontenera należy zadeklarować, ile (mniej więcej) mamy starych mebli i w jakiej formie zamierzamy je ładować: wrzucając meble w całości, kontener zapełnimy szybciej niż rozbijając je na deski.

Co zrobić, jeśli stare meble nadają się jeszcze do użytku?

Stare meble, które nie są mocno zniszczone, warto zagospodarować.

Spienięż towar

W pierwszej kolejności pomyśl, ile możesz na nich zarobić. Wystarczy wstawić meble w komis lub zorganizować wyprzedaż garażową na wzór wystawek z USA. Można także spróbować umieścić ogłoszenie o sprzedaży na lokalnych portalach internetowych lub miejskich słupach ogłoszeniowych.

Oddaj meble

Jeśli nie zamierzasz czekać na klienta, spróbuj oddać meble. Zaznacz, że oferujesz je za darmo, najlepiej z opcją odbioru osobistego. Dzięki temu nie będziesz musiał przejmować się wyniesieniem rzeczy z mieszkania i ich przewozem.

Starą, aczkolwiek niezniszczoną kanapę, wersalkę czy fotel można oddać potrzebującym. W tym celu warto skontaktować się z najbliższym ośrodkiem pomocy społecznej. MOPS (GOPS) powinien odebrać mebel na swój koszt. Pracownicy ośrodka mogą poprosić cię o przesłanie zdjęcia oferowanej rzeczy, dzięki czemu będą w stanie ocenić jej stan.

Potencjalnych odbiorców używanych mebli warto poszukać poprzez stowarzyszenia i fundacje działające w mieście czy powiecie, w którym mieszkasz. Dobrym rozwiązaniem będzie przekazanie niezniszczonych rzeczy do domu dziecka.

Skorzystaj z upcyklingu

Inną z możliwości przedłużenia żywotności mebla jest upcykling, czyli przetworzenie starej wersji rzeczy na nową, przynajmniej pod względem estetycznym. Renowacji można podjąć się samodzielnie albo zlecić ją firmie specjalizującej się w przywracaniu meblom dawnego blasku. Upcykling mebli to ważny akcent ochrony środowiska naturalnego, polegający na ograniczeniu wykorzystania zasobów leśnych.

Jak nie pozbywać się starych mebli?

Starych mebli nie wolno wyrzucać w przypadkowych miejscach (tworzyć tzw. dzikich wysypisk śmieci) ani spalać. Podczas spalania drewna powleczonego impregnatem i klejów z płyty wiórowej do atmosfery zostaje wyemitowana bardzo duża ilość toksycznych związków szkodliwych dla środowiska – zwłaszcza ludzi i zwierząt. Częste wdychanie takiej mieszanki to krok w kierunku rozwoju poważnych chorób oddechowych (np. astmy) i nowotworów.

W celu sprawnego wywiezienia zużytych mebli najlepiej skorzystać z usług firmy Redskip, która w zależności od potrzeb klienta podstawi kontener w wymiarze od 5 do 36 metrów sześciennych.

Wystarczy zadzwonić pod numer:

801 066 653 – dla telefonów stacjonarnych,

– 22 270 60 50 – dla telefonów komórkowych,

– albo skontaktować się poprzez formularz dostępny na stronie firmy.