Rozbiórka budynku a wymogi formalne – co warto wiedzieć?

Rozbiórka to skomplikowany proces, wymagający starannej organizacji pod kątem techniczno-prawno-logistycznym. Co trzeba wiedzieć o rozbiórce i jak zagospodarować powstające podczas niej odpady? To bardzo proste – wystarczy zamówić kontener z Redskip.

Rozbiórka to forma robót budowlanych, zgodnie z ustawą Prawo budowlane z 7 lipca 1994 roku. Zazwyczaj wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia, jednak w niektórych przypadkach – takich jak rozbiórka obiektów, na których budowę nie musieliśmy starać się o pozwolenie – nie jest to konieczne.

Procedura uzyskania pozwolenia na rozbiórkę

W przypadku niektórych budynków i budowli o wysokości poniżej 8 metrów odległość od granicy działki musi wynosić co najmniej połowę wysokości budynku. W takich sytuacjach, zamiast pozwolenia, wymagane jest zgłoszenie. Zgłoszenie dokonane na urzędowym formularzu powinno zostać złożone jeszcze przed rozpoczęciem prac. Jeżeli organ nie wniesie sprzeciwu, można rozpocząć rozbiórkę.

Jeśli takie pozwolenie będzie nam potrzebne, należy kierować się zapisami art. 32 ust. 1 ustawy Prawo budowlane. Wniosek o pozwolenie składa się na urzędowym druku, a do niego należy dołączyć szereg aneksów, takich jak zgoda właściciela obiektu, szkic usytuowania obiektu, opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych, a także opinie innych organów.

Prace związane z rozbórką budynku są pracami o dużej odpowiedzialności i muszą być przeprowadzone zgodnie z określoną procedurą. Zwykle wymaga to wykonania ekspertyzy technicznej przez rzeczoznawcę, zwłaszcza gdy planowana jest rozbiórka tylko części budynku. Na podstawie wyników tej ekspertyzy, prace mogą być zaplanowane tak, aby były bezpieczne. Kolejnym krokiem jest zatrudnienie architekta, który opracuje projekt rozbiórki i będzie przewodnikiem w trakcie prac.

Rozbiórka nie zawsze jest dobrowolną decyzją. Może być konieczna, gdy stan techniczny budynku jest bardzo zły i zagraża bezpieczeństwu. W przypadku nielegalnej budowy, której nie można zalegalizować, nakaz rozbiórki jest niemal nieunikniony.

Przebieg rozbiórki budynku

Prace rozbiórkowe mogą być prowadzone ręcznie lub z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu, w zależności od wielkości budynku i materiałów, z których został zbudowany.

Przed przystąpieniem do prac rozbiórkowych konieczne jest odłączenie wszystkich instalacji, takich jak elektryczna, gazowa, wodno-kanalizacyjna i grzewcza. Później usuwane są okna, drzwi i elementy stalowe. Prace przenoszą się z góry do dołu – począwszy od pokrycia dachowego, przez ściany działowe, ściany nośne i piwniczne, na fundamentach kończąc.

Rozbiórka ręczna, mimo że jest czasochłonna, pozwala na odzysk dużej ilości materiałów budowlanych. Prace rozbiórkowe z natury są niebezpieczne, dlatego nie należy wykonywać ich samodzielnie, jeśli nie czujemy się na siłach. Lepiej zatrudnić profesjonalną ekipę.

Po zakończeniu prac rozbiórkowych teren należy wyrównać, a plac budowy oczyścić. Zakończenie robót budowlanych musi być zgłoszone do odpowiedniego organu administracyjnego.

Zamów kontener na odpady po remoncie

Podczas rozbiórki powstają duże ilości gruzu i innych odpadów. Te trzeba jakoś zagospodarować. Najlepiej skorzystać z usług firmy Redskip, która oferuje m.in. wynajem kontenerów na gruz, odpady po remoncie bądź budowie.

Kontenery na śmieci poremontowe mają zazwyczaj pojemność 7 lub 10 m3. Różnią się przeznaczeniem. Kontenery o pojemności 7 m3 są idealne na zmieszane odpady remontowe, takie jak gruz. Kontenery o większej pojemności najlepiej sprawdzą się w przypadku lekkich odpadów, jak styropian, deski czy folie. Gruz powinien trafić do mniejszych kontenerów, a większe powinny być wykorzystywane do odpadów lżejszych. Załadowanie dużego kontenera gruzem może sprawić, że kontener będzie zbyt ciężki, aby bezpiecznie go transportować. Kontener możesz zamówić w Redskip!

Koszty związane z rozbiórką

Koszt rozbiórki budynku zależy od wielu czynników, takich jak powierzchnia, kubatura, wysokość, użyte materiały budowlane i technologia. Najdroższa jest rozbiórka monolitycznych konstrukcji żelbetowych, której koszt może wynosić nawet 300–400 zł za mkw. Koszt rozbiórki domu jednorodzinnego to około 20 – 30 tys. zł.