Skup zużytych opon – gdzie legalnie oddać stare opony?

Stare opony, porzucone w lasach czy rowach, to duży problem. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że taka jedna opona rozkłada się nawet 100 lat! Jak legalnie pozbyć się zużytego ogumienia?

Jak legalnie pozbyć się wyeksploatowanego ogumienia?

Zużyte opony w ponad 40 proc. składają się z gumy, w 30 proc. z sadzy i krzemionki, w 16,5 proc. to stal, a w 5,5 proc. – tekstylia. Niewłaściwe składowanie takich materiałów może doprowadzić do katastrofy. Wystarczy iskra, by zaczął płonąć cały stos opon.

Czy można wyrzucić zużyte opony do ogólnego kosza na śmieci?

Zgodnie z artykułem 55 ust. 1 Ustawy o Odpadach z 27 kwietnia 2001 roku zużyte opony samochodowe nie mogą być wyrzucane do ogólnych koszy do segregacji śmieci ani składowane na niezarejestrowanych składowiskach. Ponieważ surowce używane do produkcji opon, takie jak kauczuk naturalny i syntetyczny, w połączeniu z innymi materiałami, mogą być szkodliwe dla natury.

Jeżeli zostawisz opony w miejscu niedozwolonym, na przykład w lesie, i zostaniesz na tym przyłapany, musisz liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, kara może być nawet 10 razy wyższa.

Jak legalnie pozbyć się starych opon?

Zużytych opon legalnie możemy pozbyć się na kilka sposobów. Wystarczy skorzystać z PSZOK-u, zakładu wulkanizacyjnego albo lokalnej akcji zbiórkowej.

  • PSZOK (punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych) – takie punkty są dostępne w polskich gminach. Oddanie zużytych opon do PSZOK-u jest bezpłatne (jednak mogą obowiązywać limity).
  • zakłady wulkanizacyjne – najprostszym sposobem uniknięcia problemu z pozbyciem się starych opon jest zlecanie wymiany wulkanizatorowi. Jeśli jednak wykonaliśmy wymianę samodzielnie, warto zapytać, czy dany zakład nie przyjmie starych opon. Wprawdzie nie ma on takiego obowiązku, dlatego może odmówić, ale zawsze warto spróbować.
  • lokalne akcje zbiórkowe – niektóre samorządy prowadzą takie akcje kilka razy do roku. Wówczas możemy bezpłatnie oddać nie tylko zużyte opony, ale także inne odpady, których nie wolno wyrzucić do zwykłego śmietnika, np. elektrośmieci.

Ustawa o odpadach z 2012 roku zakazuje składowania opon i ich części, z wyjątkiem opon rowerowych i tych o średnicy zewnętrznej większej niż 140 cm.

Recykling opon

Zużyte opony mogą posłużyć do wielu celów. Egzemplarze w najlepszym stanie są poddawane bieżnikowaniu, po czym ponownie trafiają na rynek. Inne trafiają do odzysku energetycznego i służą jako źródło energii w cementowniach. W procesie recyklingu można odzyskać stal, tekstylia lub charakterystyczne gumowe chipsy czy granulat.

Tekstylia uzyskane z opon są wykorzystywane w budownictwie. Służą do wzmocnienia betonu. Granulat to surowiec wykorzystywany do budowy dróg.

Od gumowych chipsów po tonery do drukarek

Stare ogumienie znajduje zastosowanie w produkcji znaków drogowych ekranów akustycznych i podkładów kolejowych (35 ton odpadów to 1 km torów). Charakterystyczne czarne granulki, które można znaleźć po treningu na orlikach, też pochodzą z recyklingu opon.

Surowce z recyklingu ogumienia są wykorzystywane w materiałach do drukarek 3D, wycieraczkach samochodowych i kółkach meblowych. Kawałki gumy zostają przekształcone w sadzę techniczną, która kończy jako pigment do farb lub składnik tonerów.

W produkcji wykorzystuje się także oleje (również z opon) czy gaz, będący wynikiem procesu pirolizy ogumienia. Koncerny oponiarskie eksperymentują także z innymi surowcami.