Czym różni się kontener na gruz od kontenera na śmieci?

Każdy rodzaj odpadów należy segregować zgodnie z ich przeznaczeniem. To wpływa na sprawność i bezpieczeństwo załadunku oraz pozwala uniknąć ewentualnych kar finansowych. Jakie są różnice między kontenerem na gruz i śmieci i czy można odpady wrzucać do nich zamiennie? Tłumaczymy!

Inne odpady, inny kontener

To najprostsza zasada, jaką możemy kierować się w segregacji. Nie wolno bowiem do jednego kontenera wrzucać wszystkiego, co akurat mamy pod ręką. Odpady muszą być odpowiednio posegregowane, co ułatwi ich odbiór i przetwarzanie. Tak samo kontenery, choć z pozoru identyczne, różnią się w zależności od przewidywanego ładunku.

Standardowy kontener na gruz – charakterystyka

Kontener na gruz musi spełnić znacznie więcej kryteriów niż standardowy kontener na odpady. Przeciętnie waży kilkaset kilogramów. Najczęściej jest konstruowany z blachy stalowej pomalowanej farbą proszkową i specjalnych kształtowników, co zapewnia mu dużą wytrzymałość mechaniczną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Pojemność metalowych zbiorników to od 1 do 40 m sześć., choć w prywatnych inwestycjach najczęściej korzysta się z kontenerów o pojemności 3–7 m sześć.

Kontenery na gruz to zwykle kontenery hakowe, wciągane na podwozie samochodu transportowego po zaczepieniu liny do haka na ich krótszym boku. Muszą być przystosowane do przewozu z użyciem specjalistycznych pojazdów, bez przenoszenia ładunku z jednego zbiornika do drugiego. To niepotrzebnie wydłużyłoby cały proces i sprowadzało niebezpieczeństwo na pracowników.

Rodzaje kontenerów na gruz

Mulda gruzowa

To najmniejszy zbiornik, o pojemności 1–7 m sześć. – otwarty i rozłożysty, o przekroju trapezu – patrząc z boku. Krótsze boki są ustawione ukośnie. Dzięki temu, że ich górna krawędź jest obniżona względem dłuższych boków, łatwiej jest wrzucać odpady.

Kontener na gruz z otwieraną burtą boczną

Kontener z otwieraną burtą boczną jest przydatny przy załadunku odpadów wielkogabarytowych, typu: okna, meble, drzwi itp.

Kontener otwarty na gruz

Kontener otwarty o pojemności 3–7 m sześć. i bryle prostopadłościennej jest najpopularniejszym rodzajem kontenera na gruz. Na szerokość krótszego boku ma wstawione drzwiczki. Po ich otwarciu można wejść do kontenera i ustawić na podłodze kolejne odpady.

Kontener zamknięty na gruz

Może być podzielony na komory, z których każda ma górny właz. Do gromadzenia gruzu przyda się wtedy, gdy kontener zamierzamy ustawić na ulicy. Zamknięty zbiornik utrudni dostęp osobom nieupoważnionym, a tym samym zmniejszy ryzyko niebezpieczeństwa dla otoczenia. Kontener zamknięty zwykle używany jest do składowania odpadów bytowych.

Kontener gruzowy niski i duży

Kontener gruzowy niski ma pojemność od 5 do 18 m sześć, z kolei kontener gruzowy duży to otwarty kontener o objętości 16–40 m sześć.

Standardowe kontenery na śmieci – charakterystyka

Typowe pojemniki na śmieci mają niższą wytrzymałość mechaniczną od tych na gruz. Są lżejsze i łatwiejsze w transporcie. Nie wolno składować w nich odpadów remontowo-budowlanych, co wynika z przepisów.

Najbardziej rozpowszechnionymi kontenerami na śmieci są te związane z segregowaniem odpadów, umieszczone na osiedlach mieszkaniowych. O tym, jaki rodzaj odpadów powinien znaleźć się w danym kontenerze, informuje kolor pojemnika. Odpowiednio:

– żółty – tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe;

– brązowy – odpady zielone z ogrodu;

– niebieski – papier i tektura;

– biały – szkło bezbarwne;

– zielony – szkło kolorowe.

Kontenery na wynajem – firma Redskip  

Bardzo ważną kwestią przed finalizacją zamówienia jest pojemność kontenera, który zamierzamy zamówić. Powinniśmy dopasować go do ilości i rodzaju zanieczyszczeń. W ofercie firmy Redskip znajdziesz kontenery o pojemności:

KP5 – 4–5 m sześć. (najmniejszy; kontener gruzowy)

Najlepiej nadają się do składowania gruzu i ziemi i są przydatne przy niewielkich remontach, jednak trzeba wziąć pod uwagę niezbyt wysoką burtę.

KP7 – 6,5–7 m sześć. (najczęściej wybierany)

Sprawdzi się do składowania odpadów po remoncie i budowie i przy porządkach domowych w ogrodzie, piwnicy lub garażu.

KP10 – około 10 m sześć.

Najlepiej nadaje się do przechowywania materiałów izolacyjnych.

KP14

Sprawdzi się zwłaszcza do przechowywania odpadów komunalnych, gabarytów, folii, materiałów izolacyjnych i makulatury.

KP36

Najlepiej nadaje się do składowania folii, odpadów komunalnych, gabarytów i makulatury.