Czym są odpady problemowe i jak się ich pozbyć?

Prawidłowe określenie rodzaju odpadów czasami może stwarzać trudności. Dodatkowa niewygoda wiąże się z odpadami problemowymi, które ze względu na pochodzenie, wielkość czy skład chemiczny są niewygodne w transporcie lub są dużym zagrożeniem dla środowiska. Nie wolno mieszać ich z odpadami komunalnymi. Jak w takim razie legalnie i bezpiecznie się ich pozbyć? Tłumaczymy!

Odpady wielkogabarytowe

Jednym z rodzajów odpadów wielkogabarytowych są meble. Ze względu na ich duży rozmiar  nawet po częściowym demontażu nie mieszczą się w kontenerze na odpady komunalne. I tak nie wolno ich tu wrzucać. Do odpadów problemowych zaliczamy m.in.: szafy, stoły, krzesła, biurka, komody, meble kuchenne i fotele, a także: dywany, rowery, tapczany, sofy, taborety łóżka, wykładziny, wózki inwalidzkie, pufy itd.

Odpady wielkogabarytowe możemy we własnym zakresie wywieźć do PSZOK-u, czyli punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, lub zamówić kontener od Redskip. Firma oferuje kontenery o różnej pojemności dostosowane do rodzaju i ilości odpadów.

Zużyty lub uszkodzony sprzęt elektryczny

Do odpadów problemowych zaliczamy również sprzęt elektroniczny, powszechnie wykorzystywany w gospodarstwach domowych. Są to np.: kuchenki elektryczne i gazowe, pralki, wentylatory, mikrofalówki, zmywarki, grzejniki, urządzenia klimatyzacyjne oraz elektryczne suszarki do ubrań.

Do małogabarytowego sprzętu elektrycznego zaliczamy m.in. frytkownice, sprzęt do pielęgnacji ciała, odkurzacze, żelazka, laptopy, smartfony, odtwarzacze muzyki, kamery, telewizory, tonery do drukarek itp.

Odpady tego typu należy przekazać do PSZOK-u albo punktu w markecie czy aptece, gdzie zbierane są elektrośmieci.

Zużyte lub uszkodzone opony

Odpadem problemowym są również zużyte opony – zarówno rowerowe, jak i motocyklowe czy samochodowe, z pojazdów o masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Zużyte lub uszkodzone ogumienie można przekazać do stacjonarnych punktów zajmujących się selektywną zbiórką odpadów lub innych podmiotów uprawnionych do ich zbiórki. Można je przekazać np. do wulkanizatora, jednak zakład nie ma obowiązku przyjęcia starych opon i może pobrać za to dodatkową opłatę. Do PSZOK-u można oddać także chociażby niepotrzebną, zużytą albo przeterminowaną gaśnicę. Odbierają je też firmy zajmujące się usługami przeciwpożarowymi.

Na odpadach problemowych można zarobić

Stacje demontażu pojazdów wymagają, by samochód przekazany na kasację był kompletny. W przypadku braku kluczowych podzespołów, typu akumulator bądź chłodnica, za auto płacą przeważnie 100–200 zł mniej. Jeśli nie mamy samochodu na kasację, ale posiadamy np. elementy karoserii bądź sprawny silnik, spróbujmy sprzedać je w punkcie skupu złomu. Ceny zaoferowane na złomowisku raczej nie będą zbyt wysokie, jednak pozwolą dołożyć cegiełkę do domowego budżetu.

Popularne odpady a problemy z ich segregacją

Wspominając o odpadach problemowych, warto przywołać przykłady nieczystości, których wiele osób nie potrafi prawidłowo przypisać do danej kategorii.

Niezużyte lakiery w sprayu i dezodoranty

Puste opakowania po kosmetykach w aerozolach należy wrzucić do żółtego worka na tworzywa sztuczne i metale. Jeśli jednak nie zużyliśmy lakieru do włosów lub dezodorantu, opakowanie wrzućmy do pojemnika na odpady zmieszane.

Zużyte szczotki i szczoteczki

Choć szczotki i szczoteczki wykonane są w większości z tworzyw sztucznych, nie nadają się do recyklingu. Szczoteczki do zębów (również końcówki ze szczoteczki elektrycznej), włosów, czyszczenia itp. należy wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.

Zużyte gąbki

Zabrudzone gąbki nie nadają się do recyklingu. Należy je wyrzucić do pojemnika na odpady pozostające po segregacji – zmieszane.

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Nie należy spłukiwać ich w toalecie: gdy nie zostaną wyłapane przez oczyszczalnie ścieków trafią do rzek jako mikroplastik.

Opakowania styropianowe

Czyste, styropianowe tacki oraz styropian z opakowań po sprzęcie RTV/AGD – pokruszony tak, by zajął jak najmniej miejsca – należy wyrzucić do worka na tworzywa sztuczne/metale. Jeżeli opakowanie styropianowe jest zabrudzone, musi trafić do pojemnika na odpady zmieszane.

Styropian budowlany z uwagi na to, że ma inny skład niż opakowaniowy, nie podlega recyklingowi tak jak pozostałe tworzywa sztuczne. Należy do kategorii odpadów remontowo-budowlanych, których nie wolno pozostawiać w altanie śmietnikowej, lecz należy oddać np. do PSZOK-u.

Torby na pieczywo i opakowania po rajstopach

Torby na pieczywo i opakowania po rajstopach są w części zrobione z papieru, a w części z folii. Część papierową należy wyrzucić do niebieskiego pojemnika, a folię – do żółtego.

Opakowania po farbach

Opakowania po farbach są zaliczane do odpadów niebezpiecznych. Należy oddać je do PSZOK-u i nie wolno zostawiać w altanach śmietnikowych lub przed domem w ramach wystawki przeznaczonej na mobilną zbiórkę.

Rękawiczki jednorazowe i maseczki

Rękawiczki z tworzyw sztucznych i maseczki należy wyrzucić do szarego pojemnika na odpady zmieszane. Niektórzy niewłaściwe umieszczają je w pojemnikach na tworzywa sztuczne i metale.

Odpady problemowe a ich recykling lub utylizacja

Ze względu na swój specyficzny charakter odpady problemowe często generują trudności związane z transportem, składowaniem, przetwarzaniem i utylizacją. To, co stanie się z nimi po odebraniu od klienta, zależy od rodzaju śmieci. Meble drewniane, przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych i sprzęty elektroniczne często zyskują drugie życie – tym bardziej że do PSZOK-ów wielokrotnie trafiają w stu procentach sprawne. 

Sprawa komplikuje się w przypadku substancji chemicznych lub baterii. Odpady z taką zawartością należy składować z zachowaniem rygorystycznych procedur, których przestrzeganie uniemożliwi przedostanie się toksycznej treści do środowiska naturalnego. W innym wypadku mogą one doprowadzić do pożaru lub zatruć wśród osób mających z nimi styczność.