Wywóz i utylizacja papy – wszystko, co musisz wiedzieć

Wymiana dachu to duże i kosztowne przedsięwzięcie, dlatego warto dobrze zaplanować każdy etap prac – w tym sprzątanie odpadów. Materiały budowlane takie jak blacha lub dachówki nie mogą przecież trafić do zwykłych koszy na śmieci. Podobna zasada dotyczy papy budowlanej. Papa składowana niewłaściwie może zanieczyścić środowisko i zagrozić życiu oraz zdrowiu. Jak powinna wyglądać bezpieczna utylizacja papy i gdzie wyrzucić odpady po wymianie dachu? Tłumaczymy!

Papa budowlana – czym jest?

Papa budowlana to odpad powstały w trakcie prac remontowo-budowlanych. Jest wykorzystywana jako przeciwwilgociowa i przeciwwodna izolacja do pokryć dachowych, posadzek, fundamentów i ścian piwniczych. Powstaje w procesie nasączenia masą asfaltową lub smołową wkładki nośnej z włókna szklanego, tekturowego lub poliestrowego. Chroni przed wpływem czynników atmosferycznych i cechuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną. 

Papa odpadowa jest sklasyfikowana w katalogu odpadów pod kodem 17 03 80. Jako specjalny rodzaj śmieci budowlanych nie można jej wrzucić do śmietników komunalnych albo unieszkodliwiać na własną rękę. Jej trudność w zagospodarowaniu wynika z materiału będącego połączeniem tektury nasączonej masą bitumiczną z włókniną i mineralną posypką.

Jak wygląda utylizacja papy dachowej?

Utylizację papy należy prowadzić zgodnie z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Według dyrektyw Unii Europejskiej papa odpadowa może bowiem wydzielać osady i substancje potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia. Prawidłowe postępowanie w tym przypadku zakłada dostarczenie papy do spalarni. Zakład utylizacji papy zajmie się jej unieszkodliwieniem w sposób niezagrażający środowisku, zdrowiu i życiu. Papę można także przekazać do recyklingu. Drugie życie tego typu wyrobom oferują firmy zajmujące się produkcją konglomeratów bitumicznych.

Wywóz papy w kontenerach

Zgodnie z prawem papę do spalani mogą dostarczać firmy zajmujące się profesjonalnym wywozem śmieci w kontenerach, takie jak firma Redskip. Skorzystanie z usług takiej firmy zdejmuje z nas odpowiedzialność za prawidłowe zabezpieczenie odpadów i ewentualne obciążenie karą finansową. Kontener na papę można zamówić we wszystkich miastach obsługiwanych przez firmę.

Dla odpadów z papy przewidziany jest oddzielny kontener o wybranej pojemności (zwykle 5 albo 7 m sześć. w zależności od regionu; papa to dość ciężki odpad, dlatego raczej nie praktykuje się podstawiania kontenerów o większej pojemności). Kontener można wynająć na czas odpowiadający pracom remontowo-budowlanym.Po zapełnieniu firma odbiera kontener i przekazuje odpady zakładowi utylizującemu.

Jeśli papy jest niewiele, można zamówić worki typu big bag (na razie niedostępne w ofercie firmy Redskip) albo dostarczyć papę do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Nie wszystkie PSZOK-i przyjmują papę, dlatego przed transportem należy się upewnić, czy dany punkt oferuje taką usługę. Najlepiej skontaktować się z jego pracownikiem lub zapoznać się z regulaminem punktu. Warto również zwrócić uwagę na limity ilościowe, które regulują, jak dużo odpadów może przyjąć PSZOK.

Uwaga! Jeśli od razu po zdjęciu papy nie ładujemy do kontenera, powinniśmy odizolować ją od pozostałych nieczystości, np. poprzez umieszczenie na palecie i zabezpieczenie plandeką, która zapobiegnie porwaniu fragmentów papy przez wiatr.

Utylizacja papy – cena

Cena wywozu odpadów w kontenerach zależy od pojemności wynajętych pojemników i ich liczbyNa cenę usługi składają się:

– transport kontenera (do i od klienta),

– postój,

– amortyzacja samochodu,

– pensja pracownika,

– utylizacja.

W przypadku papy to właśnie utylizacja powoduje, że cena wywozu jest wyższa niż np. zbiórka gruzu lub innych odpadów poremontowych.

Kary finansowe za nielegalne składowanie papy

Za składowanie odpadów poremontowych na posesji można otrzymać mandat w wysokości 1 500 zł. Nielegalny wywóz papy odpadowej to grzywna w wysokości do 5 000 złotych (lub więcej) – w zależności od rangi wykroczenia.