Worki typu big bag a kontenerowy wywóz śmieci. Zalety i wady

W dzisiejszych czasach gospodarka odpadami stała się jednym z najważniejszych wyzwań dla społeczeństwa. Aby zminimalizować negatywny wpływ śmieci na środowisko, coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na metody segregacji i transportu odpadów. Jednym z najpopularniejszych sposobów zagospodarowania nieczystości są worki typu big bag i kontenery.

Big bag czy kontener? Porównanie sposobów wywozu śmieci

Zarówno worki typu big bag, jak i kontenery są powszechnie stosowanymi sposobami transportu odpadów. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady, które należy dokładnie przeanalizować przed dokonaniem wyboru.

  • Pierwszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest wielkość. Z jednej strony worki typu big bag są mniejsze niż kontenery, co może być korzystne dla osób, które mają ograniczoną ilość miejsca na składowanie odpadów bądź nie mają zbyt dużo śmieci. Z drugiej kontenery są bardziej pojemne, dzięki czemu mogą pomieścić większą ilość odpadów, co jest korzystne dla większych gospodarstw domowych lub przedsiębiorstw.
  • Kolejnym ważnym czynnikiem jest łatwość obsługi. Worki big bag są lekkie i łatwe do przenoszenia, dzięki czemu można je szybko i łatwo przemieszczać w różne miejsca. Kontenery natomiast są zwykle trudniejsze do przenoszenia i wymagają specjalistycznego sprzętu do ich transportu. Jednak po zapełnieniu kontenerów, wywóz odpadów odbywa się szybciej i w ramach jednej operacji, co oszczędza i czas, i pieniądze.
  • Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest również koszt. Worki typu big bag są przeważnie tańsze niż kontenery, jednak w dłuższej perspektywie, wybór kontenerów może być bardziej opłacalny. Kontenery są bardziej wytrzymałe i mogą być wielokrotnie wykorzystywane, co przekłada się na niższy koszt w szerszym ujęciu.

Ostatecznie, decyzja, który z tych sposobów wywozu śmieci jest dla nas najlepszy, zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Dlatego warto dokładnie przeanalizować wady i zalety obu opcji, aby wybrać tę, która będzie dla nas najlepsza.

Worki typu big bag – charakterystyka

Worki typu big bag można podzielić ze względu na ich wielkość oraz udźwig. Udźwig zależy od gęstości splotu użytego do produkcji worka. Dodatkowo worki można rozróżnić ze względu na liczbę uchwytów – zazwyczaj jeden, dwa lub cztery. Te ostatnie są wykorzystywane najczęściej, ponieważ ułatwiają załadunek, transport i rozładunek. Idealnie nadają się do przechowywania materiałów sypkich, pylących i granulowanych. Natomiast worki z jednym lub dwoma uchwytami zwykle stosowane są do produktów sypkich, granulowanych i nawozów sztucznych. Uchwyty mogą być wszyte na różny sposób, np. wzdłuż krawędzi lub wraz z pasem załadunkowym.

Istnieją różne konstrukcje big bagów. Konstrukcja otwarta ułatwia załadunek i wyładunek. Drugi typ worków wyposażony jest w komin nasypowy w formie leja i często stosowany w halach produkcyjnych do bezpiecznego i szybkiego napełniania worka przez maszyny. Dno worka może być zamknięte, co zapewnia szczelność, lub mieć komin wysypowy w formie leja, który umożliwia szybkie opróżnienie worka.

Big bagi zazwyczaj są wykonane z tkanin polipropylenowych powlekanych, które skutecznie chronią zawartość worka przed wilgocią. Worki z tkanin polipropylenowych niepowlekanych umożliwiają zaś lepsze „oddychanie” worka, dlatego wykorzystuje się je do przechowywania produktów spożywczych oraz innych produktów świeżych. Przepuszczanie powietrza przez tkaninę chroni je przed zepsuciem. Worki niepowlekane dobrze sprawdzą się przy transporcie i magazynowaniu produktów rolnych typu: pszenica, jęczmień, owies lub żyto.

Co można przechowywać w big bagach?

Big bagi dobrze nadają się do przechowywania i transportowania materiałów sypkich, granulowanych bądź pylących. Ich ładowność to od 100 kg do nawet 2 ton. To sprawia, że są niezawodne w branży budowlanej, gdzie mogą być wykorzystywane do przechowywania piasku, żwiru, cegieł, a także do gromadzenia gruzu i innych odpadów z placów budowy.

Najpopularniejsze wymiary big bagów to: 45/45/45, 90/90/90, 90/90/110 i 100/100/130.

Big bagi versus kontenery – co wybrać?

Kiedy myślimy o sposobie wywozu śmieci z naszego domu, jednym z najważniejszych wyborów, który musimy podjąć, jest wybór pomiędzy workami typu big bag a kontenerami. Obie opcje mają swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie przeanalizować, co akurat dla nas będzie odpowiednie.

Główną rolę w tym przypadku gra ilość produkowanych przez nas odpadów. Jeśli mieszkamy w niewielkim domu lub w mieszkaniu i produkujemy niewiele śmieci, worki big bag mogą być najlepszym rozwiązaniem. Tak samo big bagi będą lepsze, jeśli mamy ograniczoną przestrzeń na składowanie odpadów.

W przedsiębiorstwach śmieci zwykle jest więcej niż w gospodarstwach domowych, dlatego w przypadku firm to kontener raczej sprawdzi się lepiej.

Skąd wypożyczyć big bagi?

Jeśli ilość odpadów nie jest duża, najlepiej skontaktować się z lokalnym przedsiębiorstwem usług komunalnych w celu zamówienia worka typu big bag. W wielu gminach darmowy worek na gruz przysługuje raz lub dwa razy w roku. Za każdy kolejny trzeba zapłacić. Worki typu big bag są często oferowane również przez firmy zajmujące się wypożyczaniem kontenerów na odpady. W Redskip usługa wypożyczenia worków typu big bag na razie nie jest dostępna. Oczywiście big bagi zamiast wypożyczyć możemy też kupić na własny użytek. W tym celu najlepiej jest odwiedzić duży market budowlany.