Symbole na opakowaniach – co oznaczają?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co oznaczają enigmatyczne symbole umieszczone na plastikowych opakowaniach? Nie jesteś sam. W świecie coraz większego nacisku na ochronę środowiska i zrównoważoną konsumpcję zrozumienie tych znaczków to nie tyle ciekawostka, co klucz do zostania świadomym konsumentem.

„Sekretny język” na plastikowych opakowaniach

Choć na pierwszy rzut oka wydają się tajemnicze, symbole na plastikowych opakowaniach wcale nie są „sekretnym językiem”. To raczej jasne, choć nieznane wielu osobom, wskazówki dotyczące sposobu obsługi plastików. Każdy symbol jest częścią międzynarodowego systemu kodowania, który pomaga w segregacji i recyklingu.

  • Symbol trójkąta: to najbardziej rozpoznawalny symbol środowiskowy. Trzy strzałki tworzące zamknięty krąg symbolizują proces recyklingu, który obejmuje zbieranie, przetwarzanie i ponowne użycie materiałów.
  • Numer w trójkącie: w środku trójkąta znajduje się cyfra od 1 do 7. Każda z nich odpowiada innemu rodzajowi tworzywa, które może być przetwarzane w określony sposób.
  • Symbol Tidyman: to sylwetka człowieka wyrzucającego śmieci do kosza; proste przypomnienie dla konsumentów, by zachowywali się odpowiedzialnie i dbali o prawidłowe usuwanie nieczystości.

Oznaczenie PET, czyli wszechobecny plastik

PET, czyli politereftalan etylenu, to nazwa, którą widzimy na etykietach, ale nie zawsze rozumiemy. Tymczasem PET jest jednym z najpopularniejszych materiałów plastikowych na świecie używanym do produkcji opakowań spożywczych, w tym butelek na napoje. Lekki, wytrzymały i odporny na wilgoć – te cechy sprawiają, że producenci bardzo chętnie po niego sięgają.

Symbol na opakowaniach PET to trójkąt z cyfrą „1” w środku. Jest to oznaczenie, które pomaga firmom zajmującym się recyklingiem zidentyfikować i odpowiednio przetworzyć ten materiał.

Jako konsumenci zawsze powinniśmy segregować odpady i dbać o to, by opakowania PET trafiły do odpowiedniego pojemnika do recyklingu. Po drugie, tam, gdzie to możliwe, powinniśmy dążyć do zastąpienia jednorazowych butelek plastikowych ich wielorazowymi alternatywami.

Dlaczego warto znać symbole na opakowaniach i ich znaczenie?

Możliwe, że nigdy wcześniej nie zastanawiałeś się nad znaczeniem symboli na plastikowych opakowaniach? Może wydawało Ci się, że są one istotne jedynie dla pracowników zakładów recyklingowych. Nic bardziej mylnego.

Symbole na opakowaniach pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych. Na przykład, wybierając produkt z symbolem recyklingu, możemy przyczynić się do zwiększenia popytu na produkty, które są mniej szkodliwe dla środowiska.

Rozumienie symboli na opakowaniach plastikowych pomaga prawidłowo segregować odpady. Prawidłowa segregacja odpadów umożliwia z kolei efektywny recykling, co przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów na wysypiskach i w oceanach.

Poprzez rozumienie i stosowanie się do symboli na opakowaniach promujemy zrównoważone praktyki. To proste działanie może zainspirować innych do podjęcia podobnych kroków. W ten sposób razem pozytywnie wpływamy na planetę.

Poprzez nauczanie innych o symbolach na opakowaniach przekazujemy ważną wiedzę przyszłym pokoleniom. W ten sposób kształtujemy odpowiedzialność za odpady.

W jaki sposób tworzywa sztuczne wracają do cyklu recyklingu?

Wszystko zaczyna się w domach. Kiedy segregujemy odpady, umieszczamy plastikowe opakowania w odpowiednich pojemnikach lub torbach na recykling.

Odpady plastikowe są następnie zbierane przez firmy zajmujące się gospodarką odpadami. Nieczystości zostają przetransportowane do zakładów sortowania.

W sortowni plastikowe odpady zostają rozdzielone na poszczególne typy tworzyw sztucznych. Później są czyszczone i przygotowywane do recyklingu. Czyszczenie jest niezbędne w celu usunięcia wszelkich resztek mogących wpłynąć na jakość przetworzonego plastiku.

Po oczyszczeniu plastik jest przetwarzany. Proces obejmuje zwykle rozdrobnienie go na kawałki, następnie poddawane granulacji. Te granulki są topione i formowane w produkty od butelek i pojemników, po meble i elementy samochodowe.

Co oznaczają liczby od 1 do 7 na opakowaniach?

Każda z tych cyfr informuje o innym wariancie tworzywa, zgodnie z poniższym schematem.

1 –  PET (politereftalan etylenu): PET jest jednym z najczęściej używanych plastików. Jest lekki, przezroczysty i odporny na wstrząsy, idealny do produkcji butelek na napoje oraz pojemników na jedzenie.

2 –  HDPE (polietylen o wysokiej gęstości): używany przeważnie do produkcji zmywaczy do paznokci, toników, folii do pakowania żywności, rur i nart.

3 –  PVC (polichlorek winylu): znajduje zastosowanie m.in. w produkcji wykładzin podłogowych, rur, elektroizolacji i płyt gramofonowych, a także folii do pakowania żywności.

4 –  LDPE (polietylen o niskiej gęstości): używany do produkcji opakowań na żywność i w branży farmaceutycznej.

5 –  PP (polipropylen wielokrotnego użytku): nadaje się do produkcji opakowań na żywność, do produkcji profili, rur i izolacji przewodów elektrycznych.

6 –  PS (polistyren): może być stosowany do produkcji przykrywek do kubków na kawę.

7 –  Inne: ta kategoria obejmuje rodzaje plastików, które nie pasują do kategorii od 1 do 6. Należy unikać ich w procesie produkcji opakowań na żywność ze względu na potencjalną obecność bisfenolu A (BPA).

Który rodzaj opakowań jest najbezpieczniejszy, a który najbardziej szkodliwy?

Tworzywa sztuczne są nieodłączną częścią naszej codzienności. Niektóre są bezpieczne do użytku, podczas gdy inne mogą być zagrożeniem dla zdrowia lub środowiska.

HDPE jest uważany za bezpieczny wariant tworzyw. Jest gęstszy, mocniejszy i grubszy od PET-u. Ze względu na wyższą jakość jest przetwarzany o wiele chętniej niż słabsze tworzywo PET.

PP również jest bezpiecznym wyborem, odpornym na wysokie temperatury, dzięki czemu dobrze sprawdza się w branży gastronomicznej.

PET to tworzywo o dość wątpliwym bezpieczeństwie. Jak wykazały badania naukowców z Uniwersytetu im. Goethego we Frankfurcie, PET uwalnia ksenoestrogeny, które zaburzają gospodarkę hormonalną i mogą prowadzić do cukrzycy, otyłości, nowotworów piersi i prostaty.

LDPE jest tani i łatwy w obróbce i stosunkowo bezpieczny dla naszego zdrowia (chociaż mniej niż HDPE).

PVC jest jednym z bardzo szkodliwym tworzywem, zarówno dla zdrowia, jak i dla środowiska. W procesie jego spalania wytwarzane są groźne dioksyny.

PS może uwalniać potencjalnie szkodliwe chemikalia, zwłaszcza pod wpływem ciepła. Nie powinien mieć kontaktu z żywnością. Jest bardzo szkodliwy dla środowiska.

Inne – zawiera szereg różnych tworzyw, w tym niektóre szkodliwe. Na przykład bisfenol A (BPA).

Kontener od Redskip – łatwy sposób na pozbycie się odpadów

Na twoim podwórku zalegają odpady poremontowe? A może uporządkowałeś ogród i nie wiesz, co zrobić z odpadami zielonymi? Nie musisz mieć z tym problemu. Wywóz tych i wielu innych rodzajów nieczystości oferuje firma Redskip. Skontaktuj się z nią i spytaj o szczegóły.