Od czego zależą ceny złomu? Jak pozbyć się złomu z działki?

Coraz większa świadomość ekologiczna sprawia, że wiele osób stara się ograniczać ilość wyrzucanych odpadów i szuka sposobów na ich recykling. Złom metalowy, który dla wielu wydaje się tylko bezwartościowym odpadem, może okazać się źródłem cennych surowców.

Wpływ na cenę złomu: czynniki, które decydują o jego wartości

Ceny złomu są zmienne, ponieważ zależą od wielu czynników, w tym od sytuacji na rynku surowców oraz od cech samego produktu. Wpływ na cenę złomu wywierają głównie:

 • Rodzaj i jakość metalu – wartość złomu jest uzależniona od jego rodzaju. Równie ważna jest jakość metalu, czyli jego czystość. Im wyższa jakość, tym wyższa cena.
 • Stan złomu – złom w dobrym stanie technicznym, który może być ponownie wykorzystany, jest co do zasady wyceniany wyżej niż złom uszkodzony, którego można użyć tylko do odzysku surowców.
 • Podaż i popyt – ceny złomu są uzależnione od podaży i popytu na materiał. Kiedy podaż złomu jest wysoka, a popyt niski, ceny spadają. Z kolei w momencie, gdy podaż jest niska, a popyt wysoki – rosną.
 • Konkurencja – na rynku złomu działa wiele firm, które konkurują cenowo, starając się tym przyciągać klientów.
 • Polityka państwowa – polityka państwa dotycząca recyklingu i gospodarki surowcami również nie pozostaje obojętna na ceny złomu.

Złom w twoim ogrodzie? Oto jak najlepiej się go pozbyć

Jeśli masz w swoim ogrodzie stertę złomu, w postaci starych rowerów, maszyn rolniczych, czy innych niepotrzebnych urządzeń, warto się zastanowić, jak najlepiej pozbyć się tych odpadów. Składowanie złomu na posesji może prowadzić do zanieczyszczenia środowiska i stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia.

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, jak pozbyć się złomu z działki:

 • Oddaj złom do punktu skupu – najłatwiejszym i najczęściej wybieranym sposobem na pozbycie się złomu jest oddanie go do punktu skupu. To metoda na oczyszczenie posesji z gratów połączona z zarobkiem.
 • Zorganizuj wywóz odpadów – jeśli masz duże ilości złomu, możesz skorzystać z usługi wywozu odpadów. W tym celu warto skontaktować się z firmą taką jak Redskip, która podstawi kontener na złom. Wystarczy podać, ile i jakiego rodzaju odpadów chcesz się pozbyć, oraz umówić się na odbiór.
 • Samodzielnie przetwórz złom – jeżeli masz chęci i umiejętności, możesz zagospodarować złom na własne potrzeby. Zardzewiałe elementy ogrodzeniowe po odnowieniu przysłużą się do budowy nowego ogrodzenia.

Pamiętaj, że złom nie powinien być pozostawiony w miejscach publicznych, w tym na terenach zielonych, ponieważ prowadzi to do zanieczyszczenia środowiska i naraża na niebezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i zwierzęta.

Czy złom to tylko odpady? Sektor recyklingu jako klucz do ochrony środowiska

Sektor recyklingu odgrywa kluczową rolę w procesie zagospodarowania odpadów; pozwala odzyskać surowce z odpadów i ponownie wykorzystać je w produkcji, zamiast pozostawiać na składowiskach. Recykling:

 • Po pierwsze, pozwala zaoszczędzić surowce, które w innych warunkach musiałyby być pozyskiwane z ziemi. Dzięki odzyskaniu miedzi z odpadów możemy uniknąć wydobycia tego metalu z kopalń.
 • Po drugie, pozwala zmniejszyć ilość odpadów trafiających na składowiska i ogranicza w ten sposób zanieczyszczenie środowiska.
 • Po trzecie, przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych powstających w trakcie wytwarzania nowych surowców.

Śmieci a złom: jak postępować z materiałami, które nie nadają się do recyklingu?

Jeśli produkt nie nadaje się do recyklingu, warto zastanowić się nad innymi sposobami jego utylizacji. Oto kilka przykładów:

 • Składowanie w odpowiedni sposób – produkty, które nie nadają się do recyklingu, powinny być składowane w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami. Nie należy wyrzucać ich po prostu do kosza na śmieci, ponieważ mogą stanowić zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi.
 • Oddanie do specjalistycznej firmy – chemikalia, farby czy opony powinniśmy przekazać do specjalistycznych firm zajmujących się ich utylizacją.
 • Ponowne wykorzystanie – jeżeli produkt nie nadaje się do recyklingu, można zastanowić się, czy da się go ponownie wykorzystać w inny sposób. Np. zużyte opony z powodzeniem spełnią swoją rolę jako element placu zabaw dla dzieci.
 • Upcykling – polega na przetworzeniu odpadów z kreatywnym zacięciem, tak aby uzyskać z nich nowe przedmioty. Z puszek po napoju można np. zrobić ozdobne pudełko.

Wywóz złomu w kontenerze

Wywóz złomu w kontenerze to popularna metoda pozbywania się surowców metalowych z większych obiektów, takich jak zakłady przemysłowe, magazyny albo budynki mieszkalne. Oto kilka informacji na temat wywozu złomu w kontenerze:

 • Rodzaje kontenerów – kontenery na złom występują w różnych rozmiarach i kształtach, w zależności od potrzeb klienta. Najczęściej wykorzystywane są kontenery o pojemności 3, 5, 7 lub 10 m3. Wynajem kontenerów na odpady oferuje firma Redskip.
 • Zabezpieczenie kontenerów kontenery na złom są zwykle zabezpieczone przed kradzieżą, a także przed dostępem osób niepowołanych i wyposażone w zamki, co zwiększa bezpieczeństwo przewożonych surowców.
 • Dostawa i odbiór kontenerów firmy zajmujące się wywozem złomu oferują kompleksową obsługę, w tym dostawę i odbiór kontenerów. Kontenery są dostarczane pod wskazany adres, a po ich zapełnieniu odbierane i przewożone do punktów skupu.
 • Zalety wywozu w kontenerze – wywóz złomu w kontenerze jest wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, które pozwala na szybkie pozbycie się surowców metalowych z większych obiektów.
 • Koszt wywozu – koszt wywozu złomu w kontenerze zależy od wielu czynników, takich jak ilość i rodzaj surowca, odległość od punktu skupu. Firmy oferujące wywóz złomu w kontenerze zazwyczaj ustalają ceny indywidualnie, po wcześniejszym obejrzeniu miejsca składowania.