Co zrobić z nieużywanym sprzętem elektronicznym?

Nieużywany sprzęt elektroniczny to poważny problem dla środowiska. Wyrzucanie go do kosza na śmieci nie jest właściwym sposobem jego utylizacji, ponieważ wiele z tych urządzeń zawiera niebezpieczne substancje chemiczne, które mogą szkodzić. Co zrobić z nieużywanym sprzętem elektronicznym?

Rodzaje nieużywanego sprzętu elektronicznego: jak je rozpoznać i przetworzyć?

Nieużywany sprzęt elektroniczny, taki jak: stare telewizory, telefony, komputery, laptopy, klawiatury, drukarki, kamery, aparaty fotograficzne i wiele innych, staje się poważnym problemem ekologicznym, gdy jest wyrzucany do standardowego kosza na śmieci. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przetworzenie tego typu urządzeń.

Jednym z pierwszych kroków do prawidłowego przetworzenia nieużywanego sprzętu elektronicznego jest rozpoznanie jego rodzaju. Istnieje wiele rodzajów urządzeń elektronicznych, które wymagają różnego sposobu przetwarzania.

 • Sprzęt elektroniczny zawierający baterie lub akumulatory – telefony komórkowe, laptopy, tablety, zegarki, aparaty fotograficzne, latarki i inne powinny być przetwarzane osobno. Akumulatory / baterie zawierają niebezpieczne substancje chemiczne, takie jak ołów i rtęć, które mogą wyciekać i skażać glebę oraz wodę, jeśli nie są odpowiednio przetworzone.
 • Urządzenia do gier i zabawy – takie jak konsole do gier, pady, urządzenia do karaoke i wiele innych – mogą być przetwarzane w celu odzyskania surowców lub wykorzystania ich w innej działalności.
 • Urządzenia do przechowywania danych – takie jak dyski twarde, USB i karty pamięci – powinny być przetwarzane z uwagi na zawartość poufnych informacji.
 • Sprzęt biurowy – takie jak klawiatury, drukarki, skanery, monitory i wiele innych – może być przetwarzany w celu odzyskania surowców, lub sprzedany, jako urządzenie w pełni działające.

Jak przetworzyć nieużywany sprzęt elektroniczny?

Po rozpoznaniu rodzaju nieużywanego sprzętu elektronicznego należy podjąć odpowiednie kroki, by zapewnić jego właściwe przetworzenie. W zależności od rodzaju urządzenia można zastosować:

 • Recykling – wiele urządzeń, takich jak telewizory, komputery i monitory, może być poddanych recyklingowi. Podczas procesu recyklingu składniki urządzenia są demontowane, a surowce, takie jak metale, szkło i tworzywa sztuczne, odzyskiwane i wykorzystywane do produkcji nowych towarów.
 • Refurbishing – laptopy lub telewizory mogą być odnowione i sprzedane jako używane. Refurbishing obejmuje przeprowadzenie różnych napraw i ulepszeń, by poprawić wydajność i funkcjonalność urządzenia.
 • Sprzedaż – jeśli urządzenie działa i jest w dobrym stanie, można spróbować je sprzedać na portalach aukcyjnych lub innych platformach. Można też zwrócić się do sklepów zajmujących się sprzedażą używanych urządzeń elektronicznych.
 • Oddanie do organizacji zajmującej się przetwarzaniem urządzeń elektronicznych – wiele organizacji oferuje bezpłatne odbieranie nieużywanych urządzeń elektronicznych i ich prawidłowe przetworzenie. Dzięki temu można uniknąć wyrzucenia urządzenia do kosza na śmieci i zadbać o środowisko.

Elektronika pożyteczna – odkryj, jak wykorzystać nieużywany sprzęt elektroniczny

Zamiast wyrzucać nieużywany sprzęt elektroniczny, spróbuj go wykorzystać. Oto kilka sposobów:

 • Stwórz nowe urządzenie – części nieużywanych urządzeń elektronicznych: przewody, gniazda, płyty główne, procesory i wiele innych, mogą być wykorzystane do tworzenia nowych urządzeń lub ulepszenia istniejących. Np. z podzespołów starych komputerów da się stworzyć nowy komputer lub zmodernizować działający.
 • Użyj jako części zamiennych – elementy starego sprzętu elektronicznego: klawiatury, myszki, monitory, mogą zostać użyte jako części zamienne dla innych urządzeń. Myszka z nieużywanego komputera może np. zastąpić zepsutą myszkę w innym urządzeniu.
 • Wykorzystaj do edukacji – nieużywany sprzęt elektroniczny – stare laptopy, komputery czy kalkulatory – może być wykorzystany w edukacji. Można je przekazać szkołom, które potrzebują dodatkowych urządzeń lub stworzyć samodzielnie programy edukacyjne.
 • Zastosuj jako część systemu automatyzacji – fragmenty nieużywanego sprzętu elektronicznego – np. sensory, przekaźniki – da się wykorzystać do tworzenia systemów automatyzacji, które pomogą sterować maszynami.
 • Wykorzystaj jako urządzenie do testów – stare oscyloskopy, mierniki i wiele innych mogą zyskać drugie życie jako urządzenia do testowania systemów elektronicznych. Dzięki temu można zaoszczędzić na kosztach zakupu nowego sprzętu testującego.

Na czym polega recykling sprzętu elektronicznego?

Recykling sprzętu elektronicznego to proces, w którym składniki urządzenia są demontowane, a surowce (metale, szkło, tworzywa sztuczne) odzyskiwane i wykorzystywane do produkcji. Cała czynność składa się z kilku etapów. Są to:

 • Demontaż – urządzenie jest demontowane, a jego składniki oddzielane od siebie. To pozwala na dokładniejsze wyodrębnienie surowców, które mogą zostać wykorzystane w kolejnym etapie.
 • Separacja – surowce są oddzielane od siebie. Kadm, miedź, aluminium czy żelazo należy odseparować od tworzyw sztucznych i szkła.
 • Przetwarzanie – po oddzieleniu surowców są one poddawane przetwarzaniu. Metale są przetwarzane w celu uzyskania granulatu.
 • Produkcja – po przetworzeniu surowców można je wykorzystać do produkcji nowych rzeczy. Dzięki temu można uniknąć eksploatacji surowców naturalnych i zmniejszyć ilość odpadów.