Co należy zrobić z kamieniami i cegłami po rozbiórce?

Po budowie, remoncie lub rozbiórce inwestor ma obowiązek zgodnie z prawem zagospodarować powstałe odpady. Można zrobić to samodzielnie lub skorzystać z usług firmy, która podstawi kontener, a następnie zabierze śmieci. Jak na własną rękę można warto wykorzystać cegły i kamienie po rozbiórce? Oto nasze propozycje.

Odpady budowlane i rozbiórkowe – czym są?

Odpady budowlane i rozbiórkowe są odpadami komunalnymi wytworzonymi w zamieszkałych nieruchomościach, złożonymi m.in. z odpadów tynkarskich, betonowych, ceramicznych, gruzu ceglanego, płyt kartonowo-gipsowych, szkła okiennego, potłuczonej armatury sanitarnej itp. W katalogu odpadów sklasyfikowano je w kategorii 17.

Cegła rozbiórkowa – dlaczego warto ją wykorzystać?

Główną zaletą cegły rozbiórkowej jest jej wytrzymałość, która w połączeniu z surowym estetyzmem daje wiele możliwości aranżacyjnych. Można zostawić oryginalną formę cegły lub skorzystać z farb i nadać jej nowy kolor. Cegła – w odróżnieniu od tynku – nie wymaga odnowienia po kilku latach; jest całkiem odporna na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

Cegła rozbiórkowa to nie tylko klasyczna czerwona cegła, ale również cegła klinkierowa do wykorzystania na elewacje lub inny element zdobniczy. Podłoga z cegły klinkierowej w łazience wygląda oryginalnie, tak jak ściana w salonie z kominkiem czy kuchnia, w której ceglana zabudowa zostanie połączona z drewnianymi frontami mebli. Duża wytrzymałość materiału pozwala użyć go w miejscach mocno eksploatowanych na co dzień, takich jak salon lub przedpokój. Ciekawie wyglądają również obramowania okien z cegły rozbiórkowej, zwłaszcza jeśli okna i ściana są odpowiednio duże.

Jak wykorzystać porozbiórkowe kamienie i cegły?

Pozostałości po rozbiórce – takie jak cegły czy kamienie – wcale nie muszą być bezwartościowe. W wielu przypadkach nadają się do dalszego użytku, dzięki czemu zyskują „drugie życie”.

Wykorzystaj je w mieszkaniu

Stare cegły można wykorzystać do aranżacji wnętrza, dzięki czemu niskim kosztem dodamy do niego przytulności. Ceglane zabudowy ścian z efektem muru szczególnie często wykonywane są w kuchniach i salonach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ze starych cegieł stworzyć również półki przeznaczone na zdjęcia rodzinne lub książki albo zrobić zabudowę kominków chętnie montowanych w polskich domach.

Stwórz wyjątkowy ogród

Z ceglanych i kamiennych resztek możemy wykonać nawierzchnie, które dobrze wkomponują się w krajobraz ogrodu. Możemy układać z nich wzory i mozaiki bądź wykorzystać do budowy słupów. Skruszone nadadzą się także do utwardzenia terenu. Wystarczy – podobnie jak gruz – rozsypać je w wybranym miejscu, a następnie przykryć warstwą ziemi. 

Elementy małej architektury

Pozostałości po rozbiórce w postaci cegieł świetnie nadają się do budowy niskich murków i innych obiektów małej architektury. Możemy z nich zbudować altany, podstawy ogrodów zimowych bądź nawet altany śmietnikowe. Kamień porozbiórkowy da się wykorzystać także do tworzenia schodów, ścieżek, podjazdów czy grilla kamiennego lub oczka wodnego.

Oddaj odpady

Jeśli nie masz pomysłu bądź możliwości, by stare cegły i kamienie zagospodarować na swoim podwórku, oddaj je sąsiadowi lub znajomym. Gdy i wśród nich nie znajdziesz chętnego, ogłoś się w Internecie. Na pewno znajdziesz kogoś, kto własnym transportem odbierze stertę niepotrzebnych ci nieczystości.

Co zrobić, jeśli chcemy pozbyć się cegieł i kamieni?

Najłatwiejszym sposobem na zagospodarowanie odpadów pobudowanych jest zamówienie kontenera w firmie Topgruz. Kontener, które oferujemy, są odporne na uszkodzenia i niekorzystne warunki atmosferyczne. Oferujemy kontenery o różnej pojemności dopasowane do potrzeb klienta w zależności od ilości odpadów.

Najczęściej wybieranym kontenerem na odpady jest ten o pojemności 7 m3, który dobrze jest wynająć na czas porządków w ogrodzie, garażu czy piwnicy. Pamiętaj, że kontenera nie wolno przeciążać!

Opady do recyklingu

Cegły i kamienie to nie jedyne odpady porozbiórkowe, które można ponownie wykorzystać. Są nimi także m.in. płytki ceramiczne czy elementy zaprawy, które da się przerobić na kruszywo do budowy dróg. Przydatne będą także odpady drewniane i metalowe.

Odpady do utylizacji

Do utylizacji należy przekazać wszystko to, czego nie da się wykorzystać ponownie. Są to głównie odpady stwarzające zagrożenie dla środowiska, takie jak papa lub eternit zawierający rakotwórczy azbest. Takie pozostałości należy zabezpieczyć i oznakować jako niebezpieczne.

Odpady nadające się do recyklingu od tych przeznaczonych do utylizacji należy oddzielić na etapie składowania. W tym celu najłatwiej jest wynająć dwa kontenery.

Ile kosztuje wywóz odpadów budowlanych?

Na cenę kontenera na odpady z budowy wpływają:

– transport kontenera do i od klienta,

– amortyzacja samochodu,

– amortyzacja kontenera,

– paliwo,

– wynagrodzenie kierowcy,

– inne koszty, typu: viatoll,

– region,

– rozmiar kontenera,

– koszty recyklingu / utylizacji.

Część materiałów budowlanych jest przeznaczona do recyklingu, dlatego cena wynajmu kontenera na śmieci budowlane zwykle jest niższa niż np. za drogą w utylizacji papę.