Opłata recyklingowa jest pobierana przez przedsiębiorców, którzy prowadzą hurtownie lub sklepy i oferują zakupione produkty zapakowane w torby z tworzywa sztucznego. Czemu służy opłata recyklingowa i ile wynosi?
Regulacje prawne dotyczące opłaty recyklingowej
Opłata recyklingowa została wprowadzona w Polsce w 2018 roku. Ustawa określiła maksymalną stawkę za torbę foliową na 1 zł, chociaż ostatecznie w rozporządzeniu przyjęto stawkę 20 gr (plus VAT). Zdecydowano, że tzw. opłatą foliówkową zostaną objęte torby o grubości od 15 do 50 mikrometrów. Taki zapis skłonił przedsiębiorców do unikania regulacji. Na rynku pojawiły się grubsze torebki, które nie podlegały opłacie recyklingowej.
W związku z tym kolejny raz wprowadzono nowelizację przepisów dotyczących opłaty recyklingowej i od 1 września 2019 roku wszystkie rodzaje torebek – z małym wyjątkiem – podlegają tej opłacie. Są to:
- „torby lekkie” z tworzywa sztucznego o grubości materiału od 15 do 49 mikrometrów,
- pozostałe torebki wykonane z tworzywa sztucznego o grubości równej lub większej niż 50 mikrometrów.
Opłata recyklingowa nie obejmuje bardzo lekkich toreb o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów, używanych ze względów higienicznych do pakowania żywności luzem.
Opłata recyklingowa – obowiązki przedsiębiorcy
Przedsiębiorcę prowadzącego handel detaliczny lub hurtowy i oferującego torby z tworzywa sztucznego objęte opłatą recyklingową obejmuje kilka obowiązków. Są to:
- Wpis do rejestru BDO: przedsiębiorca musi zarejestrować się w bazie danych o produktach, opakowaniach i gospodarce odpadami (BDO).
- Prowadzenie rejestru: jeżeli przedsiębiorca zarządza więcej niż jednym punktem sprzedaży detalicznej lub hurtowej, gdzie dostępne są objęte opłatą recyklingową plastikowe torby na zakupy, to powinien prowadzić osobną ewidencję dla każdego z tych punktów. Dokumenty trzeba przechowywać przez 5 lat.
- Składanie sprawozdania rocznego: przedsiębiorca musi złożyć roczne sprawozdanie przez BDO, dotyczące liczby nabytych i wydanych toreb podlegających opłacie recyklingowej.
Terminy płatności opłaty recyklingowej
Przedsiębiorca musi wnieść opłatę recyklingową do 15 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym opłatę pobrano. Po pobraniu opłaty przedsiębiorca ma obowiązek wpłacić ją na konto urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
Wiosenne porządki w ogrodzie – co zrobić z odpadami?
kwi
Jak anulować kartę w systemie BDO?
kwi
Sprzątanie domu po remoncie – jak to zrobić?
kwi
Gdzie trafiają odpady budowlane i inne?
kwi
Pełnomocnictwo BDO – jak wypełnić i upoważnić kogoś do BDO?
kwi
Pojazdy do wywozu odpadów – charakterystyka
mar
Jak odróżnić śmieci z budowy od odpadów komunalnych?
mar
Jak zagospodarować niepotrzebną ziemię? Wywóz ziemi
mar